Ako zvýšiť odolnosť nástrojov?AKADÉMIA > TIPY A INFORMÁCIE > Význam dobrého tepelného spracovania nástrojaKalenie - Druhy a odolnosť

Význam dobrého tepelného spracovania nástroja

DOBRÁ POVRCHOVO TEPELNÁ ÚPRAVA

Rolleri používa na úpravu tela horných nástrojov práškovú farbu pre nerez. Štruktúra tohto materiálu je veľmi jemná a nemá žiadne nepravidelnosti. Odolnosť proti nárazu je dvakrát vyššia a trenie je o 50 % lepšie ako pri bežnej rýchloreznej oceli.

Spoločnosť Rolleri používa na výrobu spodných nástrojov vylepšenú oceľ D2. Tento materiál má dvakrát vyššiu tvrdosť ako štandardná oceľ D2 (HRC 58-60). Odolnosť proti odštiepeniu a praskaniu je tiež oveľa vyššia.
Táto vylepšená oceľ D2 je tiež veľmi vhodná na EDM (elektroiskrové obrábanie), pretože nemá zvyškové napätie.
Spoločnosť Rolleri používa špecifický proces na spracovanie ocele D2 pri teplotách pod bodom mrazu.
Materiál sa ihneď po tepelnom spracovaní ochladí na -130 stupňov Celzia. Tento proces dáva materiálu vynikajúcu štruktúru a zlepšuje jeho vlastnosti z hľadiska stability a tvrdosti. Ošetrenie pri teplotách pod bodom mrazu sa zvyčajne vykonáva len na mimoriadne presných nástrojoch.

RLP-HPL OŠETRENIE POVRCHU

Technológia RLP-HPL od spoločnosti Rolleri bola vyvinutá tak, aby nástroje dosahovali konštantne vysokú úroveň výkonu. Hlavnou charakteristikou tejto povrchovej úpravy nástrojov je jej výnimočná húževnatosť (vďaka použitiu uhlíka v povrchovej vrstve) a schopnosť dobre fungovať aj pri práci s vysoko odolnými materiálmi ako je nerezová oceľ.
Úprava RLP-HPL má vysoký stupeň priľnavosti, čo prispieva k ešte väčšej súdržnosti nástroja a povrchovej úpravy. Vysoko kompaktný povlak RLP-HPL s hrúbkou 3 mikróny dosahuje vysokú hodnotu tvrdosti, ktorá zabraňuje opotrebovaniu nástroja a zabezpečuje vysoký výkon.
Viacvrstvová štruktúra tohto povrchu pozostáva z niekoľkých stoviek rôznych vrstiev, čo umožňuje lepšiu kontrolu štrukturálneho napätia.

RLP - Zinc Free (BEZ OBSAHU ZINKU)

Dvojitá povrchová vrstva Rolleri RLP-Zinc Free kombinuje vysoký výkon, ktorý umožňuje použitie RLP-HPL, spolu so samomaznou a nepriľnavou vrstvou na báze MoS2 (Molybdenum Disulphide). Táto technológia bola vyvinutá v leteckom priemysle z potreby nájsť alternatívu k tradičným mazivám a jej vynikajúce vlastnosti ju predurčili na použitie v rôznych iných oblastiach.
Táto povrchová vrstva má veľmi nízky koeficient trenia a je schopná uvoľňovať zvyšky maziva (pri jej opotrebovaní nevznikajú žiadne abrazívne častice).
Pri práci na drsných povrchoch sa vrstva Rolleri RLP-Zinc Free postupne vyhladzuje. Vďaka týmto vlastnostiam je táto povrchová úprava vhodná nielen pre nástroje určené na prácu s vysoko odolnými materiálmi ale aj na spracovanie pozinkovaného plechu, hliníka alebo medi, pretože eliminuje odlamovanie. Povrchová úprava RLP-Zinc Free sa dá ľahko naniesť znova.