O NÁSO NÁS > UdržateľnosťPatenty

Udržateľnosť

Vplyvy zmeny klímy prebiehajú teraz.

Tu sú niektoré príklady z najnovšej analýzy Medzivládneho panela pre zmenu klímy (IPCC), čo je hlavná medzinárodná organizácia pre posudzovanie vplyvov zmeny klímy:

  • Koncentrácia CO2 v atmosfére dosiahla 412 ppm (podobná hodnota nebola doteraz ešte zaznamenaná)
  • Analýza priemerných ročných teplôt v 20. storočí ukázala, že posledným teplotne podpriemerným rokom bol rok 1976
  • Posledné štyri roky boli zároveň štyri najteplejšie roky v histórii
  • Planéta sa zahrieva 10 x viac ako počas akéhokoľvek iného otepľovania v nedávnej dobe
  • Arktída stratila 3,000 kubických km ľadu za dekádu a zahrieva sa rýchlejšie ako zvyšok planéty. V Grónsku ide o úbytok tempom 280 miliárd ton ľadu ročne.
  • Tieto zmeny sa neodohrávajú ako následok prirodzených evolučných procesov na našej planéte ale sú priamym následkom našej činnosti a životného štýlu. V roku 2019 pripadol Svetový deň prekročenia (Earth Overshoot Day – deň, kedy ľudstvo spotrebovalo zdroje, ktoré príroda zvládne vyprodukovať za rok) na 29.
  • úla. To zanemná, že zdroje našej planéty spotrebovávame rýchlejšie, než je schopná vyprodukovať.

Aby sme si uchovali náš životný štandard, potrebovali by sme priestor, 1.75 Zeme.

Vplyvy, vrátane povodní, sucha a požiarov, budú stále častejšie (stačí sa pozrieť na desivé požiare, ktoré zasiahli Sibír).

Podľa posledných správ Organizácie Spojených národov a IPCC sa v nadchádzajúcich desaťročiach dočkáme skutočných klimatických migrácií v dôsledku nárastu dezertifikovaných oblastí na planéte.

Postapokalyptický scenár hodný filmu... bohužiaľ sa však jedná o viac než spoľahlivé predpovede, a pokiaľ sa v minulosti myslelo, že tento bod je nedosiahnuteľný, snáď len vo veľmi vzdialenej budúcnosti, teraz riskujeme, že ďalšie generácie budú žiť na planéte úplne odlišnej od sveta, ktorý poznáme.

Čo môžeme urobiť? Čo môžeme ako jednotliví obyvatelia urobiť pre spomalenie alebo zvrátenie tohto trendu?

Odpoveď môže byť: „Málo“. Ale aj malými gestami toho môžeme dokázať veľa. Recyklujte, pre cestovanie používajte udržateľné spôsoby, znižujte plytvanie energiou, veci opätovne používajte namiesto zahodenia. Sú to malé činnosti, ktoré ale môžu mať veľký vplyv. My v spoločnosti Rolleri sme sa rozhodli zaviazať sa a byť aktívnou súčasťou riešenia tohto problému. Prvým krokom je vždy informovať sa a tieto informácie čo najviac zdieľať a to ako v rámci našej spoločnosti, tak aj mimo nej. V tomto ohľade je výstava Blechexpo v Stuttgarte príležitosťou na diskusiu o týchto otázkach s ľuďmi a spoločnosťami z celého sveta. Čo sa týka praktických aspektov, pracujeme na znížení nášho vplyvu prostredníctvom digitalizácie informačných materiálov a používania recyklovaného papiera. Ďalším dôležitým aspektom je snaha znížiť spotrebu plastov a všetkých biologicky nerozložiteľných materiálov. Dokonca aj energia používaná na prevádzku našich zariadení bude „čistou“ energiou. Sú to malé kroky, malé akcie, ktoré ale - pokiaľ sú zdieľané - môžu radikálne zmeniť náš vplyv na svet. Spoločne môžeme skutočne zmeniť veci, môžeme oživiť nádej na lepší svet pre nás aj pre budúce generácie.

My si svoju časť splníme.
Splňte si tú svoju.